تغييرات آزمون سراسري 93 در نحوه پذيرش

جمعه 12 آبان 1396
20:06
اشکان

تصویر مرتبط

اعلام زمان نتيجه مرحله اول کنکور93 و آغاز انتخاب رشته داوطلبان مجاز به انتخاب رشته از امروز و همچنين معرفي نفرات برتر کنکور سراسري و توصيه و هشدارهاي سازمان سنجش به کنکوري ها براي انتخاب رشته از جمله مهم ترين موضوعات نشست خبري روز گذشته رئيس سازمان سنجش کشور با خبرنگاران بود.


دفترچه راهنماي انتخاب رشته از دهم مرداد همراه با ظرفيت هاي 5 گروه آزمايشي در سايت سازمان قرار گرفته است گفت: ويژه نامه انتخاب رشته نيز روز دوشنبه 13 مرداد روي سايت سنجش قرار مي گيرد و در نشريه پيک سنجش منتشر مي شود، علاوه بر اين که دفترچه راهنماي انتخاب رشته آزمون سراسري روي سايت سنجش قرار گرفته است و داوطلبان مي توانند ظرفيت و ضوابط را مشاهده کنند.

وي افزود: انتخاب رشته مجازي از روز دوشنبه 13 مرداد با پرداخت 15 هزار تومان فعال مي شود و داوطلبان از روز چهارشنبه 15 مرداد تا روز دوشنبه 22 مرداد، مي توانند در فرآيند انتخاب رشته اصلي شرکت کنند.

وي افزود: پاسخنامه 70 هزار نفر اول همراه با کليد نهايي از پانزدهم مرداد در سايت سازمان سنجش قرار مي گيرد و پاسخنامه بقيه داوطلبان به تدريج در اين سايت قرار خواهد گرفت. به گفته خدايي نتايج نهايي کنکور سال جاري نيمه دوم شهريور اعلام مي شود.

رئيس سازمان سنجش همچنين به داوطلبان کنکور براي انتخاب رشته توصيه هايي داشت.

وي گفت: اولين و مهم ترين موضوع در انتخاب رشته علاقه داوطلب و به دنبال آن توجه به ظرفيت هاي اعلام شده، آشنايي با ضوابط پذيرش مانند سهميه ها، بومي پذيري و مشورت با متخصصان است که داوطلبان بايد هنگام انتخاب رشته به آن ها توجه کنند.

رئيس سازمان سنجش با تاکيد بر اين که نمرات سال گذشته معتبر نيست، گفت: امسال سيستم نمره رساني و چرخش سهميه تغيير کرده است و کامل ترين نوع راهنما براساس کامل ترين نوع اطلاعات در سايت سازمان سنجش موجود است.


اعلام ظرفيت هاي داوطلبان مجاز به انتخاب رشته

رئيس سازمان سنجش، درباره فرآيند انتخاب رشته نيز اظهار کرد: فرآيند رسمي انتخاب رشته از چهارشنبه پانزدهم مرداد آغاز مي شود و تا 22 مرداد ادامه خواهد داشت.

خدايي با اشاره به آمار حاضران در جلسه کنکور سراسري 93 گفت: بيش از 992 هزار نفر در جلسه حضور داشتند که تقريبا تمامي آن ها مجاز به انتخاب رشته شدند.

خدايي افزود: ظرفيت اعلامي دانشگاه ها 695 هزار و 697 نفر است و شانس قبولي کلي 70 درصد است؛ يعني از هر 100 نفر 70 نفر قبول خواهند شد.

وي با بيان اين که در گروه رياضي 65 هزار نفر مازاد ظرفيت وجود دارد، گفت: براي 191 هزار شرکت کننده گروه رياضي بيش از 254 هزار نفر ظرفيت وجود دارد و در گروه تجربي با 443 هزار نفر شرکت کننده، ظرفيت 190 هزار نفر فراهم است که شانس قبولي در اين رشته 43 درصد است.

در گروه علوم انساني نيز با 217 هزار نفر شرکت کننده، ظرفيت 213 هزار نفر وجود دارد و شانس قبولي در آن 99 درصد است و در گروه هنر 40 هزار نفر شرکت کننده، با 16 هزار نفر ظرفيت شانس قبولي 40 درصد و گروه زبان با 99 هزار نفر شرکت کننده و 20 هزار نفر ظرفيت شانس قبولي 21 درصد است.

ظرفيت پذيرش در دانشگاه هاي مختلف

وي با اشاره به ظرفيت هاي اعلام شده دوره ها و دانشگاه هاي مختلف تحصيلي گفت: از 697 هزار و 695 نفر ظرفيت اعلام شده، 110 هزار و 818 نفر در دوره روزانه، 28 هزار و 543 نفر در دوره شبانه (يا نوبت دوم)، 4 هزار و 595 نفر در دوره مجازي و بين الملل و پرديس هاي خودگردان، 804 نفر در دوره نيمه حضوري، 166 هزار و 83 نفر در غيرانتفاعي، 15 هزار و 52 نفر در فرهنگيان و 369 هزار و 848 نفر در پيام نور پذيرفته مي شوند.

وي يادآور شد: از ميان ظرفيت اعلامي، 399 هزار و 473 نفر در ظرفيت بدون آزمون؛ يعني معادل 58 درصد با استفاده از سوابق تحصيلي پذيرفته مي شوند و 296 هزار نفر معادل 42 درصد در ظرفيت با آزمون پذيرفته مي شوند.

تغييرات آزمون سراسري 93 در نحوه پذيرش

رئيس سازمان سنجش با اشاره به تفاوت هاي آزمون سراسري سال 92 با 93 توضيح داد: در پذيرش آزمون امسال، تاثير قطعي 25 درصد سوابق تحصيلي اعمال مي شود.

وي توضيح داد: سال گذشته تاثير مثبت سوابق تحصيلي اعمال مي شد؛ يعني اگر سوابق تحصيلي نمره فرد را کاهش مي داد، سوابق تحصيلي اعمال نمي شد، اما امسال در هر دو صورت تاثير مثبت و منفي اين مسئله اعمال مي شود.

وي افزود: همچنين تغيير سهميه ايثارگران از مهم ترين تفاوت هاي آزمون سال 92 با 93 است که در قانون جديد جامع خدمات‌رساني به ايثارگران دامنه شمول به فرزندان جانبازان 25 درصد با ظرفيت 20 درصدي هم تسري پيدا کرده است.

خدايي ادامه داد: تغيير شيوه پذيرش در پرديس هاي خودگردان دانشگاه هاي علوم پزشکي هم از ديگر تغييرات بود که از شيوه نيمه متمرکز در سال هاي گذشته به شيوه متمرکز در امسال تغيير پيدا کرد و داوطلبان با مطالعه ضوابط مربوطه مي توانند رشته هاي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي را انتخاب کنند.

وي درباره ثبت نام مجدد در رشته هاي بدون آزمون نيز گفت: داوطلباني که تاکنون در رشته هاي بدون آزمون ثبت نام نکرده اند در صورت تمايل مي توانند در زمان انتخاب رشته، در اين رشته ها نيز ثبت نام کنند.

شيوه پذيرش در دانشگاه آزاد اسلامي

رئيس سازمان سنجش کشور درباره پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي نيز توضيح داد: پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي به دو شيوه پذيرش با آزمون و بدون آزمون انجام مي شود که بدون آزمون آن، از طريق دفترچه راهنماي انتخاب رشته است.

وي توضيح داد: در پذيرش با آزمون و در کارنامه آزمون سراسري داوطلبان کد پيگيري مربوط به دانشگاه آزاد اسلامي وجود دارد و داوطلباني که مايل باشند مي توانند از طريق کد پيگيري به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامي اقدام کنند.

خدايي ادامه داد: انتخاب رشته در سال گذشته براساس انتخاب و علاقه اول داوطلبان بود اما امسال انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامي براساس سيستم کنکور سراسري است به اين معنا که داوطلبان مي توانند 150 رشته انتخاب کنند و ترتيب در قبولي تاثيري ندارد.

اعلام اسامي نفرات برتر کنکور 93

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور همچنين در اين نشست نفرات برتر کنکور سال 93 را اعلام کرد. بر اساس اعلام خدايي ياسمن سعيدي از تهران، نگين يغمايي از تهران و صدرا صفادوست از تبريز، شايان نيک کار از اصفهان، اميد چهره گشا از اصفهان، سپند فرقداني چهار سوقي از اصفهان، مهسا خوش نما از اصفهان، ميعاد لقايي از بابل، امير نوري پور از آمل و مهدي بخشي از تبريز به ترتيب نفرات اول تا دهم گروه آزمايشي رياضي فني هستند.

سيد شايان پور ميربابايي از آستانه اشرفيه، آناهيتا نجفي از رشت و سيده زهرا موسوي از شيراز ، مهسا دولتشاهي از خرم آباد، مهسان صمدي از اصفهان ، فاطمه فاضلي فرد از خرم آباد ، آرين آيتي از اصفهان ، فراست رجبي نياساني از لنگرود، عليرضا رضايي از ميانه و حسين خاکپور از کاشمر به ترتيب نفرات اول تا دهم گروه علوم تجربي هستند.

علي ولايي از شميرانات، صديقه ذبيحي از شميرانات ، اميد شمس اللهي از تهران، الهام حبيب زاده از تهران، فاطمه حسن زاده گرده از تهران؛ پوريا خاني از خميني شهر، فاطمه رحيمي قهرودي از تهران، سبا بادکوبه از تهران، امير حسين قدياني منفرد از تهران و صبا کوشا مقدم از تهران به ترتيب نفرات اول تا سوم گروه علوم انساني هستند.

خدايي درباره اسامي نفرات برتر کنکور در گروه هاي هنر و زبان نيز گفت: تارا فرسادفر از شميرانات، مهتا منصوري تهراني از تهران و آوا تدين از شميرانات به ترتيب نفرات اول تا سوم گروه هنر و محمد مرادي شهميري از تهران، سروش ثابتي از مشهد و ريحانه باقري از اصفهان هم به ترتيب نفرات اول تا سوم گروه آزمايشي زبان هستند.

سید محسن حسینی ارسنجانی، مشاور معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در خصوص اصطلاحات انتخاب رشته برای داوطلبان کنکور سراسری اظهار داشت: هدف از سهمیه‌بندی در گزینش داوطلبان، رعایت و حفظ عدالت آموزشی است؛ به این صورت که گزینش هر داوطلب از بین داوطلبانی که در همان سهمیه گروه‌بندی شده‌اند، انجاممی‌گیرد و سهمیه‌هایی که داوطلبان می‌توانند در آن شرکت کنند عبارت است از سهمیه مناطق، سهمیه شاهد و ایثارگر، سهمیه مناطق محروم، سهمیه بهیاران، سهمیه کارمندان، سهمیه آموزگاران و ....

*سهمیه مناطق

وی ادامه داد: به دلیل پخش متوازن و یکسان امکانات در کشور، گزینش داوطلبان بر مبنای تقسیم‌بندی مناطق به سه منطقه،شامل منطقه 1 (تهران و سایر شهرهای بزرگ)، منطقه 2 (شامل شهرهای کوچکتر) و منطقه 3 (شامل مناطق با رفاه کم) صورت می‌گیرد و شرکت‌کنندگان در آزمون سراسری بر اساس محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره‌ متوسطه، جزء یکی از سهمیه‌های مناطق 1، 2 و 3 محسوب می‌شوند.

*سهمیه رزمندگان

حسینی ارسنجانی افزود: جانبازان (با جانبازی 25 تا 69 درصد) و همسران (شهدا، مفقودین، آزادگان، جانبازان با جانبازی 50 درصد به بالا) و آزادگان، جزء سهمیه‌ رزمندگان محسوب می‌شوند. (40 درصد ظرفیت هر رشته به سهمیه رزمندگان اختصاص می‌یابد و سهمیه خانوادهشهدا شامل برادر، خواهر شهدا، جاویدالاثرها و اسرااست.

*سهمیه شاهد

ویاضافه کرد: سهمیه شاهد به جانبازان بالای 70 درصد، فرزندان شاهد (شهدا، جاویدالاثرها و اسرا)، فرزندان آزادگان جنگ تحمیلی و فرزندان جانبازان بالای 50 درصد تعلق می‌گیرد و 5 درصد ظرفیت هر رشته علاوه بر ظرفیت مندرج در دفترچه به سهمیه شاهد اختصاص دارد و همه داوطلبان متقاضی سهمیه شاهد، علاوه بر این سهمیه، در سهمیه رزمندگان نیز گزینش می‌شوند.

* سهمیه‌ی مناطق محروم

حسینی ارسنجانی افزود: حداقل 40 درصد از ظرفیت هر یک از کد رشته محل‌های دوره‌ روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی واقع در 9 استان محروم ایلام و بوشهر، چهارمحال بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی این استان‌ها اختصاص یافته است.

*سهمیه بهیاران

وی ادامه داد: حداکثر 10 درصد از ظرفیت هر یک از رشته محل‌های پرستاری در همه استان‌های کشور، به بهیاران واجد شرایط اختصاص می‌یابد.

* سهمیه آموزگاران

مشاور معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش یادآور شد: حدود 80 درصد از ظرفیت رشته راهنمایی و مشاوره، به سهمیه آموزگاران وزارت آموزش و پرورش اختصاص دارد و حدود 10 درصد از ظرفیت رشته‌های نوبت دوم (شبانه) به کارمندان رسمی (با حداکثر 35 سال سن) وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که بومی استان مربوطه باشند، اختصاص می‌یابد.

وی اضافه کرد:در رشته‌های گروه آموزش پزشکی حدود 20 درصد از ظرفیت پذیرش رشته‌های نوبت دوم (شبانه) در هر رشته به کارکنان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اختصاص می‌یابد که یا دارای شرایط بومی هستند و یا حداقل سه سال سابقه‌ یکی از انواع استخدام در همان استان را داشته باشند.

*رتبه‌ها

مشاور معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: رتبه هر داوطلب در هر زیر گروه، در سهمیه مربوطه از روی نمره داوطلب در آن گروه مشخص می‌شود؛ نکته قابل توجه اینکه رتبه هر داوطلب در سهمیه در هر زیر گروه، برای رشته‌هایی که به صورت بومی، ناحیه‌ای یا قطبی گزینش می‌شوند و رتبه کشوری در هر زیر گروه برای رشته‌هایی که به صورت کشوری گزینش می‌شوند، ملاک خواهد بود.

حسینی ارسنجانی ادامه داد: رتبه‌هایی که در یک کارنامه آزمون در اختیار شما قرار می‌گیرد عبارت است از رتبه در سهمیه در هر زیر گروه، رتبه کشوری در هر زیر گروه، رتبه کل در سهمیه، آخرین رتبه مجاز و رتبه کل کشوری است.

وی اضافه کرد: نمره کل نهایی داوطلبان هر سهمیه و در هر زیر گروه، به ترتیب نزولی مرتب شده و سپس رتبه در سهمیه داوطلب در هر زیر گروه تعیین می‌شود؛ اگر داوطلبانی نمره کل نهایی برابر داشته باشند، رتبه یکسانی خواهند داشت و رتبه‌ کشوری در هر زیر گروه نمره کل داوطلبان در هر زیر گروه بدون اعمال سهمیه، به ترتیب نزولی مرتب شده و رتبه‌دهی می‌شود، داوطلبان با نمره کل برابر رتبه یکسانی خواهند داشت.

*رتبه کل در سهمیه‌

حسینی ارسنجانی به خبرنگار فارس گفت: ماکزیمم نمره کل زیر گروه‌های هر داوطلب، استخراج شده و این نمره داوطلبان در هر سهمیه، به ترتیب نزولی مرتب شده و رتبه‌ کل داوطلب در سهمیه تعیین می‌شود و نکته مهم اینجاست که این رتبه فقط جهت اطلاع داوطلب درج شده است و برای انتخاب رشته باید به رتبه در سهمیه و رتبه کشوری «بدون سهمیه» در هر زیر گروه توجه شود.

وی افزود: داوطلبان برای مقایسه خود با دوستان و دیگر داوطلبان مشابه خود به هیچ وجه نباید رتبه کل سهمیه را ملاک قرار دهند و در هنگام انتخاب رشته نیز باید به رتبه داوطلب در زیر گروه مربوط به رشته انتخابی توجه شود و نه رتبه کل وی در سهمیه.

*رتبه کشوری

مشاور معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: ماکزیمم نمره کل زیر گروه‌های همه داوطلبان در گروه آزمایشی در سطح کشور بدون در نظر گرفتن سهمیه، به صورت نزولی مرتب می‌شوند و سپس رتبه هر داوطلب در کشور در آن گروه آزمایشی تعیین می‌شود و داوطلبان با نمره برابر، رتبه یکسانی خواهند داشت و این رتبه نیز فقط جهت اطلاع داوطلب درج شده است و برای انتخاب رشته باید به رتبه در سهمیه و رتبه کشوری «بدون سهمیه» در هر زیر گروه توجه شود و داوطلبان برای مقایسه خود با دوستان و دیگر داوطلبان مشابه خود، به هیچ وجه نباید رتبه کل کشوری را ملاک قرار دهند.

حسینی ارسنجانی یادآور شد : رشته‌های مختلف تحصیلی دانشگاهی، با توجه به مواد امتحانی آزمون سراسری به 5 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی (1) ، علوم تجربی (2) علوم انسانی (3) هنر (4) و زبان‌های خارجی(5) تقسیم می‌شوند و مقاطع تحصیلی نشانگر طول مدت تحصیل و مدرک ارائه شده در پایان تحصیل است و شامل:

کاردانی(فوق دیپلم)، کارشناسی (لیسانس) کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) کارشناسی ارشد ناپیوسته‌، کارشناسی ارشد پیوسته‌، دکترای عمومی یا دکترای حرفه‌ای (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) و دکترای تخصصی (phD) است.

*سوابق تحصیلی

مشاور معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش افزود: منظور از سوابق تحصیلی، نمرات امتحانات کتبی نهایی است و بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، تأثیر مستیم سوابق تحصیلی به میزان 25 درصد برای آزمون سراسری سال 93 قطعی شده است و در آزمون سال 92 تأثیر 25 درصدی سوابق تحصیلی داوطلبان تنها در صورت مثبت بودن تأثیر آن در قبولی آنها اعمال می‌شد؛ اما با مصوبه جدید، سوابق تحصیلی داوطلبان به صورت مثبت و منفی و به صورت قطعی در قبولی آنان لحاظ خواهد شد، البته عملکرد داوطلب در آزمون 93، تأثیر 75 درصدی در قبول شدن یا نشدن در دانشگاه خواهد داشت.

وی ادامه داد: با توجه به این که در سال آینده 70 درصد ظرفیت آموزش عالی به رشته‌های بدون کنکور اختصاص پیدا می‌کند، می‌توان گفت که این میزان تأثیر 25 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 93، فقط برای قبولی در آن 30 درصد از رشته محل‌های پرمتقاضی است که برای پذیرش در آنها رقابت بالایی وجود دارد؛ اگر داوطلبی می‌خواهد که در رشته‌های بدون کنکور شرکت کند، سوابق تحصیلی برای پذیرش در این رشته‌ها، تأثیر صد در صدی خواهد داشت.

حسینی ارسنجانی اضافه کرد: منظور از سوابق تحصیلی، فقط نمره آزمون دروسی است که امتحان نهایی سال سوم دبیرستان از آنها به عمل آمده است، با توجه به این موضوع که برگزاری امتحان نهایی در مقطع سوم دبیرستان، فقط مختص دانش‌آموزان مقطع نظام جدید است، معدل آزمون نهایی سال سوم دبیرستان فقط برای داوطلبانی اعمال می‌شود که از سال 84 تا 92 در آزمون نهایی سال سوم رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و معارف اسلامی شرکت کرده‌اند و اگر داوطلبی به هر دلیلی در این بازه زمانی امتحان نداده است سوابق تحصیلی او در نتیجه کنکور 93 تأثیری نخواهد داشت.

مشاور معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نحوه تأثیر نمرات نهایی در رتبه فرد گفت: فرض کنید یک داوطلب کنکور، نمره کلی (تراز) بالاتر از متوسط نمره کل دیگر داوطلبان به دست بیاورد؛ ولی معدل دیپلمش از میانگین معدل دیپلم دیگر داوطلبان کمتر باشد؛ در این شرایط، معدل برای این داوطلب به شکل تأثیر منفی عمل می‌کند، زیرا با وجود آن که این داوطلب در کنکور نتیجه خوبی گرفته است، معدلش از میانگین دیگر داوطلبان پایین‌تر است و از سوی دیگر، اگر داوطلبی ، نمره کلی پایین‌تر از میانگین تراز داوطلبان داشته باشد؛ اما معدل بالاتر از میانگین دیگر داوطلبان باشد، در این صورت معدل به شکل مثبت عمل می‌کند و در این شرایط، معدل به کمک داوطلب می‌آید.

*رشته‌های خاص‌

وی ادامه داد: رشته‌هایی که نیاز به مصاحبهداشتهو برای پذیرش ، داوطلب ضمن اینکه باید مصاحبه مثبت داشته باشد، باید کد رشته موردنظر را در انتخاب‌های نهم یا بیست و نهم انتخابکند و نتایج اولیه جهت مصاحبه به هنگام اعلام نتایج آزمون سراسری اعلام می‌شود و نتایج نهایی آن در شهریور ماه (همزمان با اعلام نتایج نهایی رشته‌های متمرکز) اعلام خواهد شد؛ این در حالی است که نتایج اولیه رشته‌های نیمه متمرکز جهت مصاحبه اواسط مهر ماه و نتایج نهایی اواخر دی ماه اعلام می‌شود و تفاوت رشته‌های خاص و نیمه متمرکز در همین مسئله است.

*روش متمرکز

حسینی ارسنجانی اضافه کرد: در این روش فقط کارنامه داوطلبان در آزمون سراسری، ملاک پذیرش است؛ در پذیرش رشته‌های متمرکز شرایط خاصی از قبیل مصاحبه، معاینه، آزمون علمی یا عملی اعمال نمی‌شود و اسامی پذیرفته‌ شدگان در یک مرحله و به طور یکجا اعلام می‌شود و گزینش اغلب رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به همین روش انجام می‌گیرد.

*روش نیمه‌متمرکز

مشاور معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورشبا اشاره به رشته‌های نیمه‌ متمرکز گفت:در این روش اسامی پذیرفته‌شدگان به صورت قطعی و در یک مرحله اعلام نمی‌شود؛ در مورد رشته‌های نیمه‌ متمرکز به اقداماتی مانند مصاحبه، معاینه، آزمون عملی یا علمی نیاز است، در این رشته‌ها بعد از اعلام نتایج نهایی رشته‌های متمرکز و از بین آن دسته از داوطلبانی که کد این رشته‌ها را انتخاب کرده و در اولویت قبل از این کدها در رشته متمرکز پذیرفته نشده‌اند، به صورت چند برابر ظرفیت گزینش صورت می‌گیرد. اسامی معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت برای انجام مراحل مصاحبه، معاینه، آزمون عملی یا علمی اعلام می‌شود و نتایج نهایی رشته‌های نیمه‌ متمرکز حدوداً در اواخر دی ماه یا اوایل بهمن ماه اعلام می‌شود.

وی یادآور شد: روش پذیرش دانشجو در رشته‌های متمرکز و نیمه‌متمرکز به این صورت است که اگر داوطلبی از همان ابتدا در یک رشته متمرکز پذیرفته شود، در بقیه انتخاب‌ها، چه متمرکز و چه نیمه‌ متمرکز گزینش نمی‌شود؛ اما اگر داوطلبی، ابتدا در یک رشته نیمه‌ متمرکز گزینش شود، نام وی در فهرست قبولی اولیه یا مشروط آن رشته اعلام می‌شود و کامپیوتر دوباره به جست‌وجو ادامه می‌دهد و این بار ممکن است هیچ داوطلب در یک رشته متمرکز نیز پذیرفته شود که در این حالت نام داوطلب در دو رشته، یکی متمرکز و یکی نیمه‌متمرکز اعلام می‌شود.

حسینی ارسنجانی اضافه کرد: داوطلبانی که برای رشته‌های نیمه‌متمرکز به طور مشروط قبول شده‌اند، پس از شهریور ماه به تدریج برای انجام مراحل مصاحبه، معاینه و امتحان عملی دعوت می‌شوند و چنانچه در این مرحله پذیرفته شوند، باید از رشته متمرکز انصراف داده و در رشته نیمه‌ متمرکز ثبت‌نام کنند و با آنها مثل دانشجوی انتقالی برخورد خواهد شد؛ اما اگر در مصاحبه پذیرفته نشوند، می‌توانند همان رشته‌ متمرکز را ادامه دهند.

مشاور معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش دوره‌های مختلف دانشگاه‌ها را توضیح داد و گفت:در دوره روزانه تشکیل کلاس در روز است و تحصیل در آنها بدون اخذ شهریه و به صورت حضوری و نیمه حضوری است و انصراف از تحصیل در دوره‌های روزانه یک سال محرومیت از شرکت در آزمون سراسری را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: در دوره نوبت دوم (شبانه) پذیرفته شدگان برای نوبت دوم با پرداخت شهریه و به صورت حضوری در یکی از مراکز آموزش عالی تحصیل می‌کنند و برنامه‌های آموزشی این دوره عیناً همان برنامه‌های آموزشی دوره‌های روزانه است و در دوره پیام نورنیز تحصیل در این دانشگاه‌ها به صورت نیمه حضوری و کلاس‌های آن برای رفع اشکال تشکیل می‌شود.

حسینی ارسنجانی افزود: در دوره نیمه‌حضوریدانشجوی پذیرفته شده در این دوره‌ها با پرداخت شهریه و به صورت نیمه‌حضوری (به این ترتیب که دانشجو فقط برخی از دروس خود را به صورت حضوری و مابقی را بدون حضور در کلاس طی می‌کند) در یکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات عالی تحصیلی می‌کند و مقررات آموزشی این دوره‌ها همانند مقررات آموزشی دانشگاه پیام نور است.

مشاور معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در دوره غیرانتفاعیبرنامه‌های آموزشی همانند برنامه‌های آموزشی دانشگا‌ه‌ها و مؤسسات عالی است و از همه پذیرفته شدگان این مؤسسات شهریه اخذ می‌شود و در دوره مجازیارتباط بین استاد و دانشجو در محیط مجازی و از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات امکان‌پذیر است و محتوای دوره‌های مجازی مانند دوره‌های رایج است اما از نظر ارائه مجازی است.

*گزینش بومی

حسینی ارسنجانی افزود: به منظور کاهش مشکلات اقامتی و معیشتی دانشجویان و کاهش مهاجرت‌های درون کشوری و همچنین افزایش امکان قبولی در رشته‌های بومی برای داوطلبان همان بوم، گزینی انجام می‌شود این گزینش به صورت بومی استانی، ناحیه‌ای، قطبی و کشوری (بدون بومی گزینی) اعمال می‌شود.

*رشته‌های پرمتقاضی

وی خاطرنشان کرد: در سیزده رشته ذیل که به عنوان رشته‌های پرمتقاضی شناخته می‌شوند، پذیرش بومی پس از کسر سهمیه 40 درصدی رزمندگان، پذیرش به صورت 60 درصد گزینش بومی و 40 درصد گزینش آزاد صورت می‌گیرد و در صورت عدم تکمیل ظرفیت اختصاصی به سهمیه رزمندگان باقیمانده ظرفیت به صورت 50 درصد گزینش بومی و 50 درصد آزاد به داوطلبان اختصاص خواهد یافت.

[ بازدید : 591 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]

دانلود اهنگ شاد دانلود رمان عاشقانه بدون سانسور سیستم وبلاگدهی خرید هاست لینوکس طراحی چتروم در تبریز کانکس مسکونی ارزان ثبت شرکت ارزان قیمت بیت کوئین سایت طراحی ازاد طرح دانلود بازی بدون سانسور دانلود والپیپر عاشقانه جدید دانلود فیلم خارجی دانلود کلیپ خنده دار آشپزی ایرانی عکس نوشته های عاشقانه دانلود نرم افزار 2017 اطلاعات پزشکی پنل اس ام اس انجمن تفریحی حد و حدود دکوراسیون داخلی اداری مجله پوست و مو رابطه جنسی در دوران عقد سایت قرانی دانلود موزیک جدید عکس و بیوگرافی دانلود بازی انلاین دنا موو دانلود نرم افزار سایت سرگرمی تکناز شلوغ چت الوند وب فیلم ایرانی 96 تور اروپا ارزان مجله خودرو خارجی بازی اندروید رایگان دانلود اهنگ قدیمی دعای خواب قیمت مسکن دعا برای پولدار شدن خبرگزاری بورس دانلود اهنگ ایرانی دانلود عکس متن دار دانلود نرم افزار اندروید 2017 بای کاسیو اخبار روز ایران و جهان سایت تفریحی و سرگرمی دانلود آهنگ جدید احسان خواجه امیری ضرب المثل های خنده دار دانلود بازی چند نفره اندروید قیمت انگشتر جواهر سایت ماشین خودرو برلیانس محصولات ورزشی دانلود کلیپ آموزش رقص دانلود نرم افزار تلگرام دانلود عکس عاشقانه اخبار سیاسی اس ام اس آرزوی سفر خوش آلاله چت مجله غزاله دانلود عکس اس ام اس تولد عاشقانه دانلود والپیپر اچ دی دانلود آزمون رشته ریاضی دانلود نرم افزار دوست دختر یابی دانلود نرم افزار حسابداری رایگان تعرفه طراحی چت روم پایگاه خبری دانلود کتاب آموزش سحر و جادو قیمت خط موبایل ثابت مدل مانتو تنگ و کوتاه نمونه سوالات تافل دعا ثمانین ایه دانلود کلیپ جنیفر لوپز مدل لباس پاکستانی |ساخت وبلاگ |اواکس بلاگ |خرید بک لینک| رپورتاژ آگهی دانلود موزیک ایرانی سایت تفریحی سرگرمی سایت تفریحی سرگرمی فروشگاه اینترنتی سایت تفریحی سرگرمی سایت عاشقانه خرید بک لینک سایت تفریحی سرگرمی سایت تفریحی سرگرمی سایت تفریحی سرگرمی سایت تفریحی سرگرمی سایت تفریحی سرگرمی سایت تفریحی سرگرمی سایت دانلود بروز موزیک دانلود فیلم و سریال دانلود موزیک غمگین


ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود تک آهنگ انجام پروژه متلب انجام پروژه متلب انجام پروژه های دانشجویی ابزار وبلاگ حرفه ای مجله اینترنتی دلنا
بستن تبلیغات [X]